Oyunoynasana -->

Elazığ’da Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi Başladı

08 Aralık 2015 Salı 13:35

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 3 gün sürecek olan Yeni Doğan Canlandırma (NRP) eğitimi başladı.

Elazığ'da Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi Başladı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 3 gün sürecek olan Yeni Doğan Canlandırma (NRP) eğitimi başladı.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programı, Kanser Şubesi Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimin tarafından sağlık personellerine NRP eğitimi verilmeye başlandı. Elazığ Halk Sağlığı konferans salonunda düzenlenen eğitimle ilgili konferans verildi. Konferansa İl Sağlık Müdürü İbrahim Halil Akkuş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Latif Üstünel ve Elazığ’daki hastanelerden eğitim için seçilen sağlık personelleri katıldı.

NRP’nin başlangıcı ve kursun amacı hakkında konferans veren NRP kurs sorumlusu Ufuk Bayraktar, “NRP’in başlangıcının, Amerikan Kalp Akademisi ve Amerikan Pediyatri Akademisi’nin organizasyonudur. 70’li yıllarda yeni doğan yoğun bakımlar yapılmış ve bebekler orada takip edilmeye ve perüferden oraya nakledilmeye başlanmış. Özellikle birinci düzey hastanelerde getirilen bebeklerin durumu gözlenmiş ve böyle bir eğitim programına ihtiyaç duyulduğu tespitine varılmış. Birinci düzey hastaneler için neonatal eğitim programı hazırlanmış. Eğitim modülleri, slayt sesleri ve video kasetleri hazırlanmış. Amacımız doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması hedeflemektir. Yani bebeğe eli değen herkesi standart bir canlandırma yapması için bu kursları düzenliyoruz” dedi.

“13 BİN BEBEĞİ 1 YAŞINA GELMEDEN KAYBEDİYORUZ”

Dünya ve Türkiye’deki bebek ölümleri hakkında bilgi veren Bayraktar, “Ülkemizde 13 bin bebeği daha bir yaşına gelmeden ne yazık ki kaybediyoruz. Bunların 8 binini ilk bir ayda 5 binin ilk bir hafta içinde ve bin 500 kadarını ise doğduğu ilk gün kaybediyoruz. Dünyada yeni doğanları yüzde 23’ü asfiksiden, yüzde 27’si prematüreden, yüzde 7 konjenital nedenler, yüzde 26 sepsis nedenlerden hayatını kaybediyor. Kursumuzun yapılış amacı önlenebilir ölüm olan asfiksi’den, yani solumak için bize ihtiyacı olan bebeklerin hayata tutunmasını sağlamak. Asfiksiden ölümleri azaltmak için bu kursu düzenliyoruz. Çalışmalar sonucunda Türkiye’de duruma baktığımızda 98’den buyana yaptığımız program netice vermiş. Doğum öncesi ve prinatal aksiksiyi yüzde 4’lere kadar düşürmüşüz. Yüzde 48 prematüre ve ona bağlı nedenler diğer sebepleri görüyoruz. Asfiksi ölümleri büyük ölçüde azaltmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Konferans sonrası 3 gün sürecek olan sağlık çalışanlarının katıldığı eğitim başladı.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x