Oyunoynasana -->

Elazığ’da Tütün Yasağına Uyanlara Teşekkür Belgesi

17 Aralık 2015 Perşembe 12:00

Elazığ’da tütünle mücadele kapsamında, kararlı duruş sergileyen işletme sahiplerine teşekkür belgesi verildi.

Elazığ'da Tütün Yasağına Uyanlara Teşekkür Belgesi

Elazığ’da tütünle mücadele kapsamında, kararlı duruş sergileyen işletme sahiplerine teşekkür belgesi verildi.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İl Tütün Kontrol Kurulu ekibi ve tütünle mücadelede kararlı bir duruş sergileyen işletme sahipleri için program düzenlendi. Programa, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, İl Tütün Kontrol Kurulu üyeleri, işletmeciler katıldı. Programda konuşan Akkuş, “Tütün kullanımı, önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda 100 bin kişidir ve tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Tütün kontrolü alanındaki çalışmaları ile uluslararası düzeyde tanınan Türkiye’nin bu kapsamda yürüttüğü çalışmalar sayesinde geçtiğimiz yıllarda üç defa WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ödülüne layık görülmesi büyük bir başarıdır” dedi.

Bu tür tedbirler sayesinde Türkiye’de sigara tüketimi önemli ölçüde düştüğünü ifade eden Akkuş, “Sigara dumanına maruz kalma oranı azaltılmış ve bu konuda duyarlılık arttırılmıştır. Tüm bunlar tütün kontrolü tedbirlerinin olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. İnsanların daha sağlıklı yaşamaları için tütün kontrol politikalarını kararlılıkla uygulamamız gereklidir. Tütün kontrolü alanında birbirimize destek olmak, işbirliği yapmak ve birlikte daha güzel şeyler başarmak için daha çok çalışmalıyız. Bugün buradayız, çünkü tütünle mücadelemizde bize destek oldunuz, konulan kuralları uyguladınız” diye konuştu.

“Tam Dumansız Türkiye” hedefine giden yolda Elazığ genelinde de çalışmaların kesintisiz devam ettiğini kaydeden Akkuş, kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına izin vermeyen herkese teşekkür etti.

Daha sonra İl Tütün Kontrol Kurulu ekipleri ile işletme sahiplerine teşekkür ve başarı belgesi verildi.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x