Oyunoynasana -->

Elazığ’da Emzirme Haftası Etkinliği

02 Ekim 2015 Cuma 15:40

Medical Park Elazığ Hastanesi, 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle hastane girişinde stant açtı.

Elazığ'da Emzirme Haftası Etkinliği

Medical Park Elazığ Hastanesi, 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle hastane girişinde stant açtı.

Açılan stantta uzman doktorlar tarafından annelere ve anne adaylarına doğru emzirme teknikleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu. Kurulan stant alanında annelere anne sütü ile emzirme kılavuzu ve magnetler dağıtılırken, çocuklara da balonlar hediye edildi. Yeni doğan bebeklerde 6 ay sadece anne sütü önerildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Abdurrezzak Kaya, anne sütünün bebek için en sağlıklı besin olduğunu söyledi.

Anne sütünün verilmesinde özel koşullara uygun ortamlara gerek olmadığını ifade eden Kaya, “Soğutma, ısıtma, mikroplardan arındırmak için özel aletlere yada aracı emzik ve biberona gerek yoktur. Anne sütü alan bebeklerin enfeksiyon açısından diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu, alerjik hastalıklardan daha fazla korunduğu ve ileride ateroskleroz kanser ve multiplskleroz gibi hastalıklardan daha fazla korunduğu ortaya çıkarmıştır. Yine emziren annelerde meme kanseri oranı daha az ortaya çıkmaktadır. Son olarak da anne sütü her bebek için özel bir besindir. Prematüre bebeklerde ya da yeni doğan bebeklerde ilk 10 gün anne sütünün içeriği diğer bebeklere göre daha farklıdır. O yüzden ilk 6 ay sadece anne sütü diyoruz” dedi.

Dünya Emzirme Haftasıyla ilgili anne adaylarına ve annelere bilgilendirmelerde bulunduklarını aktaran hemşire Akgül Eraslan ise, “Bu bilgilendirmeler doğrultusunda annelere ve anne adaylarına anne sütünün faydalarını, emzirmenin faydalarını, doğru emzirme yöntemlerinin neler olduğunu, sağlam anne sütü nasıl saklandığı gibi konularda bilgiler veriyoruz. Bunlarla ilgili bilgiler vererek, annelere ve anne adaylarına bilgilendirme kılavuzu dağıtıyoruz. Böylece annemizin sorduğu sorular varsa bunlara eğitim olarak yanıt veriyoruz” diye konuştu

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x