Oyunoynasana -->

Elazığ’da Çocuklar Atletizmle Buluştu

11 Aralık 2015 Cuma 14:35

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ile Türkiye Atletizm Federasyonu’nun (TAF) ortaklaşa yürüttüğü ’IAAF Çocuk Atletizmi’ Elazığ’da yaklaşık 130 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

Elazığ'da Çocuklar Atletizmle Buluştu

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ile Türkiye Atletizm Federasyonu’nun (TAF) ortaklaşa yürüttüğü ’IAAF Çocuk Atletizmi’ Elazığ’da yaklaşık 130 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

IAAF ile TAF’nin ortaklaşa yürüttüğü proje Elazığ Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Fırat Üniversitesi Spor Salonu’nda yapılan eğitime üniversite öğrencileri, beden eğitimi öğretmenleri, atletizm antrenörleri Gönül İhsan Tangülü Ortaokulu’nun öğrencilerinden oluşan 7-12 yaş grubundaki kız ve erkek yaklaşık 130 öğrenci katıldı. Çocukların hem eğlendiği hem spor yaptığı uygulamalı eğitim renkli görüntülere sahne oldu. Yapılan eğitim hakkında bilgi veren Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz, IAAf atletizm çocuk oyunları seminerinin Gönül İhsan Tangülü Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla devam ettiğini söyledi. Ayaz, "7-12 yaş grubundaki yarınların teminatı olan çocuklarımızın sporla tanışabilmesini eğlenceli atletizm yaptırılarak kötü alışkanlıklardan korunabilmesi, vatanını milletini seven bireyler olması için ve yetenekli olanlar varsa bunların ülkemizi başarıyla temsil edecek şampiyonlar çıkabilmesi için bu proje çok önemlidir. Bugünkü bölüm çocukların bu oyunlarla tanıştırılmasıdır. Kursu veren öğretmenler de bu kursu çocuklara nasıl uygulanabileceğini öğretiyor. Bundan sonra yine dopingle mücadelenin sunumunu Prof. Dr. Güçlü Güner verecektir ve akabinde eski ama eskimeyen şampiyonlarımızı kursiyerlerimizle tanıştıracağız. Onlara Türkiye Atletizm Federasyonu’nun birer armağanını sunacağız. Bu bölüm de çok ilginç olacaktır. Çünkü çocuklarımız veya kursiyerlerimiz bu örnekleri görürlerse ancak kendi sporcularını çıkartabilme umudunu daha yüksek düzeyde tutabileceklerdir” dedi.

Sporun bir yetenek konusu olduğunu ve bu yetenek seçimine de çocukların erken yaşta tanışmayla belirlendiğini belirten Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Arslan,erken yaşta tanışmanın en önemli aşamasının çocukların uygun bir eğitim almasından geçtiğini söyledi. Arslan, "Sonuçta bu eğitimle birlikte yetiştirilen öğrencilerin bu alanda çalışmasıyla başarı meydana gelmektedir. Bugün yaptığımız etkinlikte çocuklar üzerindeki en önemli unsur olan eğitimin uygulama aşamasını gösterdik. Öğrencilerimizde bu konuda eğitim gördüler. Bugün akşam itibariyle eğitim kursumuz sona erecek. Kursa katılanlara kurs sertifikası verilecektir" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x