Oyunoynasana -->

Elazığ’da Aspir Demonstrasyonunun Hasadı Yapıldı

31 Ağustos 2015 Pazartesi 17:10

Elazığ’da 2015 yılında Merkez Sarıçubuk ve Hankendi köylerinde 10’ ar dekarlık alanlarda demonstrasyon amaçlı ekimi gerçekleştirilen, Aspir bitkisinin hasadı yapıldı.

Elazığ'da Aspir Demonstrasyonunun Hasadı Yapıldı

Elazığ’da 2015 yılında Merkez Sarıçubuk ve Hankendi köylerinde 10’ ar dekarlık alanlarda demonstrasyon amaçlı ekimi gerçekleştirilen, Aspir bitkisinin hasadı yapıldı.

Yapılan hasada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Vekili Niyazi Kaya, Sarıçubuk köyü muhtarı Önder Yıldırım ve çiftçiler katıldı. Gürbüz, Elazığ’da nadas alanlarının değerlendirilmesinde ve münavebeli ekimde, Aspir bitkisinin uygun olduğunun görüldüğünü belirterek, “2008-2011 yılları arasında Müdürlüğümüz tarafından ilk defa Aspir demonstrasyonu kurulmuş olup, çiftçilerimize tanıtılmıştır. Bu yıl ise ilimizde yaklaşık olarak 1000 dekar alanda Aspir ekimi yapılmıştır. Hasat sonunda, İlimizde kuru şartlarda 100-170 dekar/kg, sulu şartlarda ise 180-220 dekar/kg verim alınmıştır. Aspir, tek yıllık yazlık ve kışlık olarak ekilmektedir. Dikenli ve dikensiz iki tipi vardır, dikenli tiplerin yağ oranı ve tohum verimi yüksek, dikensiz tiplerin ise hasat ve harman işleri kolaydır. Aspir, tohumları genellikle beyaz taneler şeklinde olan, dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturan, derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahip, tohumlarında yüzde 30 ila 50 arasında yağ bulunmaktadır. Yağı yemeklik olarak kaliteli, biyodizel yapımında da kullanılabilen, yağ alındıktan sonra geriye kalan küspesi iyi bir hayvan yemi olarak değerlendirilen, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir” dedi.

Bitkinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca destekleme kapsamına alındığını ifade eden Gürbüz, “2015 yılında Aspir üreticilerine 8,25 TL/dekar gübre desteği,7,9 TL/dekar mazot desteği 4 TL/dekar sertifikalı tohum desteği, 0,45 TL/Kg ürün desteği, 15 TL/dekar sözleşmeli üreticiye fark ödemesi desteği verilmektedir. Aspir bitkisine verilen destek, hububat bitkilerine verilen destek miktarından daha fazladır” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x