Oyunoynasana -->

Sağlık Çalışanına Kaşıkla Verilen Zam Kepçeyle Geri Alınıyor !‏

12 Haziran 2015 Cuma 13:35

Aktif Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla;''Sağlık Çalışanlarının 15 Haziran’da alacakları kaşıkla verilen %3 zammın vergi dilimine takılarak kepçeyle geri alındığını'' söyledi.

Sağlık Çalışanına Kaşıkla Verilen Zam Kepçeyle Geri Alınıyor !‏
Gelir Vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde artmaması nedeniyle Sağlık Çalışanlarının,yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçmesinin,ödedikleri gelir vergisi oranının %20’ye çıkmasına neden olduğunu belirten Aktif Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş açıklamasına şöyle devam etti;''Eğer bu konuda bir iyileştirme ve değişiklik yapılmazsa Sağlık Çalışanlarımızın tamamı Ekim ayına kadar %20’lik gelir vergisi dilimine girmiş olacak.%15' lik gelir vergisi üst sınırı 2014 yılında 11 bin TL.iken, 2015 yılı için 12 bin TL. olarak belirlenince 2015 yılı içinde bir üst vergi dilimine geçilmesi ve 5 puan daha fazla vergi ödenmesi kesinleşmiş oldu.15 Haziran itibarı ile maaşları %3 oranında artacak Sağlık Çalışanlarının büyük çoğunluğu,bu ay maaş bordrolarına baktıklarında bu gerçeği daha iyi görecekler.Sağlık Çalışanları %3 zammı daha almadan %5 kesinti yapılarak fazlasıyla geri vermek durumunda kalmıştır.Kaşıkla verilen kepçeyle geri alınmıştır.

Döner Sermaye ödemesi alan 1. derecenin 4. kademesindeki bir hemşirenin maaşından, Mayıs ayında 300 lira gelir vergisi kesilirken vergi oranında yaşanacak 5 puanlık artışla ödeyeceği vergi; Temmuz ayında 413 liraya, yükselecek. Böylece bir hemşirenin ödediği gelir vergisi 113 lira artarken, Temmuz ayında alacağı %3 maaş zammı yalnızca 99 lira olacak. Buna göre Temmuz ayında %3 zam yapılmasına rağmen hemşirenin eline geçen ücret 13 lira azalacak.

Vergi sistemindeki adaletsizlik,gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında geliyor.Sağlık Çalışanları üzerindeki vergi yükü,giderek artırıyor.

Bu mağduriyetin giderilmesi için farklı bir gelir vergisi tarifesi belirlenmesi gerekmektedir.''dedi.
metin -->
orta boy2 -->

Yorum Gönder

@name x