Oyunoynasana -->

Yatırımcı Altından Kaçıyor

26 Ağustos 2015 Çarşamba 11:15

Altından yüzde 15’lere varan bir yükselişin olduğunu belirten Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakcı, insanların 3-4 tane altın alacağına bir tane aldığını, bunun da ihtiyaçtan olduğunu söyledi.

Yatırımcı Altından Kaçıyor

Altından yüzde 15’lere varan bir yükselişin olduğunu belirten Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakcı, insanların 3-4 tane altın alacağına bir tane aldığını, bunun da ihtiyaçtan olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde döviz ve altın fiyatlarının artmasıyla ilgili Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakcı değerlendirmede bulundu. Altın fiyatlarının yükselişinin nedenlerini sıralayan Çakmakcı, altın fiyatlarının yükselişinin hem dünya piyasalarıyla, hem de yurt içi piyasalarıyla alakalı olduğunu kaydetti. Çakmakçı, "Bunun yanı sıra döviz fiyatlarının artışından dolayı da altında yükselmesi söz konusudur. Yurt dışındaki artışının büyük sebebi Çin para birimi ile Kazakistan para biriminin dolar karşısında devalüasyona uğramasıdır. Bildiğimiz gibi Türkiye’de de zaten hükumet kurulamadı. Hükumet kurulamadığından dolayı döviz fiyatlarında bir yükseliş oldu. Orta Doğudaki savaş durumu malum ortada yani bunların hepsi altın piyasasıyla ilgili son derece düşünülecek durumlar" dedi.

"ALTIN PİYASASI DURMA NOKTASINA GELDİ"

Altının şuana kadar yüzde 10-15 arasında yükseldiğini aktaran Çakmakcı, "2 bin liralık bir bileziğin fiyatı 2 bin 200 ve 2 bin 250 lira civarında olduğunu söyleyebiliriz. Şu an bizim piyasalar çok kötü bir durumda.Yaz sezonu olması itibariyle bizim bu pasajın durumu durma aşamasına geldi. Altın fiyatlarının daha da yükseleceği söyleniyor, buda tabi yine esnafı ve vatandaşı bekleme noktasına sevk ediyor" diye konuştu.

"GÜN VE DÜĞÜNLERİ ETKİLEDİ"

Altın fiyatlarının yükselmesiyle altına talebin tamamen durduğunu dile getiren Çakmakcı, "Şu an düğün mevsimi olmasına rağmen talep çok düşük. Vatandaş fiyatların yüksek oluşundan dolayı 3 tane 4 tane altın alacağına gelip 1 tane alıyor. O da İhtiyacı varsa alıyor, kesinlikle yatırımdan kaçıyor. Vatandaş da zaten bizlerden daha iyi takip ediyor. Fiyatların yüksek olmasından dolayı şu an bayanların gün ya da düğün alışverişi yapanların kesinlikle uzaklaştığı bir ortamdayız" şeklinde konuştu.

Bugün itibariyle çeyrek altın 174, yarım altın 348 ve tam altın 695 liradan, 24 ayar altının gram fiyatı ise 107 liradan satılıyor.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x