Oyunoynasana -->

Kadınlar, El Sanatları Eğitim Merkeziyle İş Sahibi Oluyor

28 Aralık 2015 Pazartesi 11:55

Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü düzenlediği kurslarla vatandaşlara istihdam sağlıyor.

Kadınlar, El Sanatları Eğitim Merkeziyle İş Sahibi Oluyor

Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü düzenlediği kurslarla vatandaşlara istihdam sağlıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Elazığ El Sanatları Merkezi’nin gerçekleştirdiği projeler ve kurslarla Elazığlı bayanlar başta olmakla beraber bir çok vatandaşa istihdam alanı sağlanıyor. Merkez, düzenlediği kurslarla ev hanımlarına el işi öğreterek onların ailelerine katkı sunmalarını sağlarken Elazığ’da eleman açığı olan sektörlere eleman yetiştirerek bir çok kişinin iş sahibi olmasına vesile oluyor. Elazığ El Sanatları Merkezi’nin ev hanımlarına yönelik açtığı kursta usta öğreticilik yapan Filiz Güder, “Burada ev tekstili adına ürünler yapıyoruz. Bebek takımları, nevresimler, pikeler, çeyiz takımları gibi malzemeler hazırlıyoruz. Ev hanımlarımıza yönelik olan bir kurs. Tamamen devlet desteklidir. Bu imkanlar onların tamamen eğitimine sunuluyor. Kursiyerlerimiz burada tamamen masrafsız iş öğreniyorlar. Ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar” dedi.

KURSA KATILANLARA İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Çiftçi ailelerin kırsal alanda yer almasından dolayı tüm taşra teşkilatları olarak 6 tane eğitim merkeziyle kırsal alanlarda eğitim ve öğretim verdiklerini belirten Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar Aktar, eğitim olarak bakanlık tarafından görevlendirilmiş usta öğreticiler tarafından kurslar düzenlendiğini söyledi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kurslar düzenlediklerini vurgulayan Aktar, “Elazığ’da 2 tane atölyemiz bulunuyor. Bu atölyelerde kursiyerlerimizde eğitim vermekteyiz. Bu eğitimler sonucunda kursa katılanları istihdamda ediyoruz. İşletmelere gidip onların işe yerleşmeleri konusunda çalışmalarda yürütmekteyiz. Şuanda düzenlediğimiz kurslar sonucunda sertifikalarını almış arkadaşlarımız usta öğretici ve emekçi olarak çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

"2016 YILINDA 3 YENİ PROJE HAYATA GEÇECEK"

2016 yılı yıl için hazırladıkları projeler hakkında bilgi veren Aktar şöyle konuştu:

“Şuanda İŞ-KUR’a 3 proje hazırladık, yakın zamanda geçecek. Bu projeler geçtikten sonra İŞ-KUR’la ortaklaşa olarak bir mülakat sonucu kursiyer alacağız. Bunlara ek olarak kursiyerlere bir harçlıkta verilecek. Bizde bunları usta öğreticilerimiz tarafından yetiştireceğiz. İstihdama yönelik, Elazığ’ın ihtiyacı olan kulvarlarda bir proje olacak. Ahşap ve Mobilyacılar Dernek başkanıyla bir istişarede bulunduk. Kendileri ahşap doğrama ve montaj elamanına ihtiyacı olduğunu belirttiler. Biz de ona yönelik bir kurs hazırlayacağız. Vazgeçilmezlerimizden bir tanesi de mermerdir. Elazığ’a has bir vişne çürüğü mermerimiz var. Bununda işlenmesi ve tanıtımı için bir atölyemiz var. Bu atölyemizde mermer işleme üzerine çalışmalar yürütmekteyiz. Halıcılık sektöründe de varız. İpek ve dokuma halı konusunda iyiyiz.”

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x