Oyunoynasana -->

Tunceli Üniversitesinde Öğrencilere Ücretsiz Bisiklet

18 Ağustos 2015 Salı 20:51

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Projesine Tunceli Üniversitesinden de destek geldi.

Tunceli Üniversitesinde Öğrencilere Ücretsiz Bisiklet
İlk aşamada Tunceli Üniversitesine gönderilen 50 bisiklet düzenlenen bir törenle Tunceli Üniversitesine teslim edilirken, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. DrUbeyde İpek il ile Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin törenin ardından üniversite kampüsünde bisikletle tur attılar.

BASIN MENSUPLARIYLA SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Program öncesi Tunceli de görev yapan basın mensuplarını makamında ağırlayan ve onlarla yaklaşık 1 saat vakit geçiren Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, devam eden çalışmalar ve önümüzdeki günlerde başlayacak olan projeler başta olmak üzere, kampüs inşaatı, peyzaj ve sosyal tesis çalışmalarıyla, akademik faaliyetler hakkında da basın mensuplarına bilgiler verdi. Yine basın mensupları da gerek üniversite ve gerekse şehirle ilgili düşüncelerini Rektör İpek’e aktararak görüş alış verişinde bulundular.

Basın mensuplarıyla yapılan sıcak ve samimi söyleşinin ardından Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Tunceli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin Rektörlük önünde gerçekleştirilen imza törene geçtiler. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek “Bugün Dünyadaki ölümlere baktığımızdabunların yaklaşık %70’ini kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Bu sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkolün zararlı kullanımı da bu oranın artmasında son derece önemlidir.” Diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

REKTÖR İPEK: “YETERSİZ FİZİKSEL AKTİVİTE SEVİYESİNDE ARTIŞ VAR”

Dünyada öne çıkan bir sorun olarak göze çarpan yetersiz fiziksel aktivite düzeyi maalesef son dönemde ülkemizde de artış göstermektedir. Önemli olan noktalardan birisi de bu yetersiz aktivite düzeyinin sadece orta yaş ve ilerlemiş yaştaki vatandaşlarımız da değil gençlerimizde de artış göstermesidir.

Öyle ki 2010 yılında yapılan bir araştırmada 12 yaş üstü bireylerin tam %71.9’unun hareketsiz olduğu, %9,7’sinin de yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığı görülmüştür. 12 yaş üstü bireylerde yetersiz fiziksel aktivitenin bu kadar yüksek olması açıkçası bizlerinde dikkatini çekti ve akademisyenlerimizden Hozat’tan Cemal Diribaş beyefendinin Sağlık Bakanlığımızın bu çalışmasına başvuru yapmasıyla girişimlerimizde başlamış oldu. Bu vesileyle de buradan kendisine teşekkür etmek istiyorum.

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ÖRNEK OLDU

“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nda düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması; ilköğretim, ortaöğretim ve üniversitelerde çocukların ve gençlerin fiziksel aktivite, spor faaliyetleri sosyal aktivitelere yönlendirilmesinin sağlanmasına” yönelik olarak Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bu proje Tunceli Üniversitesi olarak katılım göstermemiz inanıyorum ki diğer kurumlarımız açısından da örnek teşkil edecek ve projeye sağlık bir gelecek adına onlarda destek vereceklerdir.
Tunceli Halk Sağlığı Müdürlüğü ile yapılacak protokolle ilk aşamada 50 adet bisiklet desteğinin Üniversitenize sağlanmasından dolayı destek veren kurumlarımıza bir kez daha sizlerin huzurunda teşekkür ediyor ve projenin ülkemize ve üniversitemize hayırlı sonuçlar vermesini ümit ediyorum.”

DR. ŞAHİN: ÜNİVERSİTEMİZE VE ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin’de yapmış olduğu açıklamada projeye destek olan Tunceli Üniversitesine ve Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. DrUbeyde İpek’e teşekkür ederek, hayırlı olmasını diledi.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Projesi kapsamında daha sonra Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. DrUbeydeİpek ile Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin kampüs içerisinde bisiklet ile tur attılar. Programın devamında ise Rektör İpek ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin basın mensuplarıyla üniversite yemekhanesinde öğle yemeğinde bir araya geldiler.

metin -->

Yorum Gönder

@name x