Oyunoynasana -->

Elektronik Hizmetlerden Faydalanabilmek İçin Ücret Ödeyecek Miyim?

12 Haziran 2016 Pazar 13:08

Elektronik Hizmetlerden Faydalanabilmek İçin Ücret Ödeyecek Miyim?

Elektronik Hizmetlerden Faydalanabilmek İçin Ücret Ödeyecek Miyim?

E-Devlet kapısı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan hizmetlerin bir sınırı neredeyse yok. Üstelik e devlet ile sağlanan binlerce hizmet için, hizmet sağlayıcı kamu kurumları tarafından herhangi bir vergi ve harç ödemesi gibi ödemeler için ekstra bir ücret ödemesi öngörülmemiştir.

E-Devlet kapısı üzerinden sunulan tüm hizmetler için tek bir şifre yeterli olacaktır.

E-Devlet Şifresini Nereden Alabilirim?

E-Devlet giriş şifresini temin edebilmek için bizzat başvurmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvuruda üzerinde T.C. kimlik numarası ve güncel fotoğrafınızın bulunduğu kimlik kartı, evlilik kartı, pasaport, ehliyet, mavi kart, avukat kimlik kartı, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartı, süresi dolmamış geçici çalışma belgeleri PTT şubelerinden veya müdürlüklerinden rahat ve hızlı bir şekilde alınabilir.

Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ise elçilik ve konsolosluklardan kısa bir süre içerisinde temin edebilirler.  Bu konu ile ilgili detaylı bilgi ise elçilik ve konsolosluklar aranarak alınabilir.

Bu yöntemlerin dışında bir de mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı şifresi kullanan vatandaşlar e-devlet portalına bu şifre ile giriş yaparak gerekli bilgiyi alabilir.

Son olarak 2016 yılına girmemiz ile hayatımıza giren elektronik kimlik kartları ile de sisteme giriş yapmak mümkündür. Fakat henüz tüm Türkiye genelinde yaygınlaşmadı; sadece Bolu'da kullanılmaktadır. İlerleyen günlerde ülke genelinde kullanılabilmektedir.

Tüm bu hizmetlerden 7 gün 24 saat faydalanabilmek için öncelikle e-devlet ssk sorgulama şifresine ihtiyacınız olacaktır.  Bu şifre ise PTT şubeleri veya müdürlüklerinden rahat bir şekilde elde edilmektedir. Hizmet bedeli olarak 2 TL işlem ücreti alınmaktadır. Ayrıca ikinci kez şifre alacaklar için ise işle ücreti 4 TL olmaktadır. Şifrenizi temin ettikten sonra sıra sisteme giriş yapma adımına geliyor. Mobil akıllı telefonlar veya bilgisayarlardan internet bağlantısı olduğu taktirde rahat bir şekilde giriş yapılabilmektedir.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x