Oyunoynasana -->

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

24 Eylül 2016 Cumartesi 18:11

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

 Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmakla mükellef olduğu bir sigorta çeşididir. Zorunlu Trafik Sigortası, sigorta yaptıran aracın değil, sadece zarar verdiği aracın zararını temin eder.

Her aracın yaptırması zorunludur, aksi halde cezası mevcuttur. Zorunlu olmasıyla birlikte araç sahiplerinin bu konuya titizlik göstererek sigortayı takip altında tutması ve her sene yenileme zorunlulukları vardır. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Çıkması halinde ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. 

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan ya da bir yılı dolmuş ve  yenilenmemiş araçlar tespit edildiklerinde araç  trafikten men edilerek bağlanır. Araç sahiplerinin bu konuda bilinçli hareket ederek zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları ve sigorta süresini takip ederek süreç sona ermeden gereken tedbirleri almalıdırlar. Sigortanın yaptırılmaması ve ihmali sonucu trafik şube birimleri araçlara el koyarak kendi otoparklarına alır. Herhangi bir ceza ile bu işlemden kurtulmak mümkün değildir. Araç tespit edildiği yerde bağlanarak, trafikten men edilir. Trafik birimlerinin zorunlu trafik sigortası olmayan araçları otoparka alma işleminden sonra aracı geri almak sanıldığı kadar kolay değildir.

Aracın, araç sahibi tarafından geri alınabilmesi için,  zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekir. Aracın trafik ekiplerince bulundurulduğu otoparktaki memurla görüşülüp, belgenin tebliği gerçekleştirilir. Gerekli incelemeler ve trafik sigortasının yapılmış olduğu onaylandığı takdirde, memur diğer işlemlere geçer. Araç sigortasız olmasına rağmen trafiğe çıktığı için para cezası öder. Ayrıca otoparkta kalınan her gün için otopark ücreti ödenir.

Zorunlu trafik sigortasının ödenekleri kaza esnasındaki hasara bağlı olarak değişmektedir. Olası bir can kaybı durumunda ölen kişinin yakınlarına verilecek olan ödenek miktarı farklı,  yaralanma durumlarında farklı, yaralı kişinin sağlık kurumlarında göreceği tedaviye yönelik verilecek olan ödenekler  farklıdır.

Bunun yanı sıra sadece maddi hasarların olması halinde de ödenecek ödenek tutarı farklılık gösterir. Bu tarz olası durumlarda ödenecek ödenekler her yıl belli değişimler göstermekte ve buna bağlı olarak primlerde değişmektedir. 

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x