Oyunoynasana -->

Ses Yalıtımı

18 Mayıs 2016 Çarşamba 12:20

Bir enerji çeşidi olan ses dalgalar halinde yayılarak cisimlerin titreşmesiyle meydana gelmektedir. Yaşam alanlarında istenmeyen seslerin izolesi yalıtım malzemesi yapı elemanlarıyla sağlanabilmektedir. Gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, sinema salonu ve kayıt stüdyosu gibi mekanlarda ortamı uygun

Ses Yalıtımı

Bir enerji çeşidi olan ses dalgalar halinde yayılarak cisimlerin titreşmesiyle meydana gelmektedir. Yaşam alanlarında istenmeyen seslerin izolesi yalıtım malzemesi yapı elemanlarıyla sağlanabilmektedir. Gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, sinema salonu ve kayıt stüdyosu gibi mekanlarda ortamı uygun ses düzeyine ve kalitesine getirmek, gürültülü ses çıkaran makine ve benzeri cihazların çevreye yayılmasında sesin azaltılması için ses yalıtımı yapılması gerekmektedir. Yapının planlama aşamasında önemle dikkat edilmesi gereken ses yalıtımı hususu yapılar için artık zorunlu hale getirilmiştir.

Yapılarda duvardan döşemeye tavandan cam ve doğrama gibi pek çok yapı elemanı belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemelerin tercih edilmesi avantaj sağlayacaktır. Yapılarda ideal bir ses yalıtımı için bina yapım aşamasında gözenekli yapısıyla kolon-kiriş, taban ve tavan gibi her detayın düşünülüp kaplanarak yalıtım sıvası ve yalıtım şapı uygulamalarıyla desteklenmesi gerekir. Çevre kirliliğinin farklı bir boyutu olarak karşınıza çıkacak olan ses problemleri birçok sağlık problemlerine neden olabileceği gibi iş yaşamında çalışma veriminin düşmesine de neden olabilecektir.

Mekanı kullanım amacına uygun olarak farklı kalınlık ve yoğunluklarda mukavemeti yüksek ses yalıtım malzemeleri kullanılması tüm ses problemlerini de ortadan kaldırmaya yetebilecektir. Duvar, tavan ve çatılara uygulanabilecek olan yapı elemanlarının kendinden yapışkanlı modelleri de bulunmaktadır. Mekanın kullanım amacına uygun olarak gerek duvar gerekse tavan ve tabana eski yapılar için de ses yalıtımı yapılarak ortamdaki seslerin gürültü düzeyine ulaşması engellenebilir.

Anahtar Kelimeler Ses Yalıtımı
metin -->

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Serpil 10 ay önce yorumlandı

ses yalıtımı yapan firma arıyorum elazığda, yardımcı olurmusunuz lütfen.

0 Kişi beğendi.