Oyunoynasana -->

Paratoner Fiyatlarında Kalitenin Önemi

24 Mart 2016 Perşembe 13:55

Paratoner Fiyatlarında Kalitenin Önemi

Paratoner Fiyatlarında Kalitenin Önemi

Paratoner dış yıldırımlık sistemlerinin en önemli araçlarından biridir. Paratoner  dış yıldırımlık olarak yıldırımın fiziksel etkilerine karşı bizleri korur. Ancak merdiven altı üretilen dış yıldırımlık sistemleri ne yazık ki bir yıldırım darbesi karşısında zarar görebilmektedir. Aynı zamanda korozif olmayan bu ürünler bakanlık denetimlerinde sınıfta kalmaktadır.

 

Paratoner fiyatlarında bir diğer önemli husus ise paratonerin aktif mesafesidir. Paratoner seçmeden önce öncelikle risk analizi yapılması gereklidir. Yapılan risk analizine göre paratonerin koruma çapı seçilmelidir.  Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken paratonerin pas testinin yapılıp yapılmadığıdır. Öte yandan paratonerlerin izoleli iletken ile inmesi gereklidir. Ya da iniş iletkeninde s mesefesi bırakılmalıdır. Aksi halde çarpılma riski doğacaktır.

Paratoner tek başına bir tesisin yıldırımdan korunmasına yetmeyecektir. Paratonerin yanında iç yıldırımlık yani parafudr sistemleri kesinlikle panolara yerleştirilmelidir. Paratonerler yıldırımın fiziksel zararlarına karşı koruma yaparlar. Elektriksel darbelere karşı korumak için parafudr sistemleri kullanılır. Standartlara göre dış yıldırımlık bulunan tesislerde iç yıldırımlık kullanımı zorunludur. Bu yüzden paratonerler tek başına düşünmemeli parafudrlarla birlikte değerlendirilmelidir.

Günümüzde ise aktif paratonerler giderek daha popüler olmaya başlamıştır. Radyoaktif paratonerin zararlı bulunması ile birlikte aktif paratonerlere geçiş başlamıştır. Yine silolar, portlar, fabrikalar, yenilenebilir enerji tesisleri bu sistemlerle korunmuştur. Belli bir koruma çapı sunan bu tesisler için kullanılmaktadır. Yıldırım yakala ucu yine dış yıldırımlık sistemlerinde bir diğer tercihtir. Paratoner fiyatları için Yıldırımdan Korunma Merkezi için her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x