Oyunoynasana -->

Kışın Malta’da Yapılacak 6 Şey

24 Ekim 2016 Pazartesi 18:13

Kışın Malta’da Yapılacak 6 Şey

Kışın Malta'da Yapılacak 6 Şey

 

Siz de tatil turları 2017 yılında benim vazgeçilmezim olacak, diyorsanız Avrupa’nın en güzel adalarından Malta’yı planlarınız arasına almanızı öneririz. Her ne kadar sömestr turları arasında kaybolsanız da her mevsim gidip gezebileceğiniz Malta hakkında da harika bilgileri sizinle paylaşalım istedik. Kış ya da yaz fark etmez, dilediğiniz aylarda Akdeniz’in incisi Malta’da yapılacak 6 şeyi keşfetmeye hazırsanız başlayalım…

1-   Gozo’nun kış masalı

Malta’nın en popüler yerleşim yerlerinden biri olan Gozo’ya kış aylarında yolunuz düşerse diğer adıyla Akdeniz Festivali’ne uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Festivalin esas amaçlarından biri 7000 yıllık Gozitan kültürünü tüm yönleriyle tanıtmak. Malta’nın en büyük adası olan Gozo’nun kendine has bir tarihi, kültürü, karakteri olmasına şaşmamalı esasında. Sonbaharda başlayan opera, bale, müzik konserleriyle kışa mükemmel bir başlangıç yapan Gozo’da bu etkinlikler kış aylarında yerini konferans, gezi, söyleşi, gurme turları, havai fişek gösterileri, tiyatro, sinema, sergi gibi faaliyetlere bırakıyor. Gozo, Malta’nın kış masalını yazıyor adeta.

2-   Hamrun’da Çikolata Festivali

Yaz ayları gitgide yerini çetin soğuklara bıraktıkça Malta, daha bir hareketleniyor ve içinizi ısıtacak etkinliklere ev sahipliği yapıyor; tıpkı Hamrun’daki Çikolata Festivali gibi… Elinizde dumanı tüten sıcak çikolata olduğunu ve festival stantlarını dolaştığınızı, birbirinden leziz çikolataları tattığınızı düşünün. Sizce de kışın yapılabilecek en güzel şeylerden biri değil mi? Yılda bir kez gerçekleşen bu festivale yolunuz düşerse eğer çikolata hakkında öğrenecek çok şey varken bir yerden başlayabilirsiniz. Tarihi atmosferini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Hamrun sokaklarında yan yana dizili küçük esnaflarla pazarlık yapmak bile insana ayrı bir keyif veriyor.

3-   Renk Cümbüşü Karnavalları

Malta’da yaz kış renkten renge giren karnavalların olduğunu söylesek size, hatta bunun üzerine bir de birbirinden ilgin. festivallerin olduğunu, hemen şimdi gider miydiniz? Geceleri kostüm partilerinden tutun dagün boyu süren müzik ve dans festivallerine kadar harika vakit geçireceğiniz bir yer burası. Malta’ya giderken unutmamanız gereken tek şey, yaratıcı bir kostüm.

4-   Ata binmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı!

Adanın neredeyse tamamında at çiftliklerinin çoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz. At çiftliklerinin bu kadar fazla olması da beraberinde at biniciliğinin ata sporları ya da baş eğlenceleri olmasını getiriyor. Bilhassa Siggiewi’dekiFunny Farm HorseSanctuary çiftliğine giderseniz eğer gününüzün tamamını burada geçirmek isteyebilirsiniz. Gün batımı at binişleri, profesyonel binicilik dersleri, Golden Bay boyunca güneşin doğumunda ata binmek gibi sayısız aktiviteyi bir arada bulmanız mümkün.

5-   Katedral Gezileri

Kışın gezi mi olur demeyin hiç çünkü kalabalıktan uzak dilediğinizce her noktayı rahatlıkla görme imkanınız var. Bu fırsatı da en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz yerler Malta’nın göz kamaştıran katedralleri. Bunların başında da kusursuz güzellikteki St. John Katedrali geliyor. Avrupa’nın en güzel katedrallerinden biri olan St. John, Malta turunuzda kesinlikle uğramanız gereken bir yer. Hele ki yılbaşı zamanınızda Malta’daysanız, katedraldeki Noel Konseri için biletlerinizi hemen ayırtmalısınız. Bunun dışında başka etkinlikler de düzenleniyor.

6-   Leziz Malta mutfağı

Balık ve sebzenin ana öğelerini oluşturduğu Malta mutfağı, kış aylarında restoran restoran gezmeniz için bir sebep bizce. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak sulu yemekleri ve çorbaları da çoğu menüde mevcut. Her ne kadar İspanyol ve İngiliz mutfaklarından esintiler tadacak olsanız da Malta’nın da kendine has özellikleri yok değil. Ülkede en sık tüketilen balık çeşidi Lampuka ve inanılmaz bir lezzeti var. Sebze çorbalarından olan Minestra ise kışın şifayı kapmamanız için adeta vitamin niyetinedir. Vejetaryenleri de unutmayan Malta, Kapunata yemeği de kelimenin tam anlamıyla ağzınıza layık bir tat. Malta’nın bir diğer önemli özelliği de şarap tadımları yapabileceğiniz harikulade şık restoranlara sahip olması. Adada üretilen La ValletteVinRouge kırmızı şarabını tatmadan dönmemelisiniz.

 

Keywords: Malta’da kışın yapılacak şeyler, Malta turu, Malta turları, Malta’da yapılacak şeyler, Malta kış tatili, kış tatili, Malta tatili

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x