Oyunoynasana -->

Kinoanın etkileri ve özellikleri

01 Temmuz 2016 Cuma 16:20

Kinoanın etkileri ve özellikleri nelerdir?

Kinoanın etkileri ve özellikleri
Kinoa; 7000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Güney Amerika'nın And dağlarında yetişen ve tohumlarından faydalanan bir bitkidir. Astronot gıdası olarak da adlandırılan kinoa satın al Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılında ‘’Kinoa Yılı’’ilan edilerek önemi bir kez daha belirtilmiştir. Tahıla benzeyen görünümü ve aynı etki yaratan tadıyla ıspanakgillere ait olan otsu bir bitkidir. Pirinç, arpa ve buğdaya alternatif olarak tüketilebilecek bir besin maddesi olan Kinoa tüm dünyada yetiştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Yüksek oranda protein ve temel aminoasitler içeren kinoa sipariş içerisinde ayrıca vitamin, mineral ve besin lifi de bulunmaktadır. Antioksidan özelliğiyle de birçok hastalığa karşı korunmayı sağlayan kinoa  A, B, C, D, E ve K vitaminleri içerir. Ayrıca çinko, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor içeriğine sahip olan Kinoa 20 aminoaside de sahiptir. 

Aminoasitlerden 9 tanesi vücut tarafından üretilmez ve bu aminoasidi içeriğinde bulunan Kinoa iyi bir kaynak olarak sağlık verir. Kemik ve dişlerin güçlenmesinde etkili olan kalsiyum sayesinde önemli bir faydası bulunur. İçermiş olduğu süperoksit dismutaz enzimi sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir ve cildin yıpranmaya karşı korunmasını sağlar. Ayrıca ligin adlı madde ile kanser türlerine karşı koruyucu etki taşır ve kalbi güçlendirir kuersetin adı verilen antioksidan ile bahar alerjilerine karşı destekler. Adet sancısına iyi gelen magnezyum ile faydalıdır. Ayrıca protein açısından vejetaryenler için önerilen Kinoa glüten içermediği için çölyak, glütensiz diyet rahatsızlığı bulunanlara da önerilmektedir.
Migren, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, kemik gelişimi, beyin sağlığı, zihnin gelişimi,  hücrelerin korunması ve düzenlenmesi için oldukça önemli etkilere sahip olan Kinoa yüzden fazla çeşidi bulunur. Ancak siyah, kırmızı ve beyaz 3 çeşidi vardır. Tüketilen Kinoa beyaz kinoa olarak Türkiye'de satılmaktadır. Haşlanarak tüketilebilen ve yemeklerde çorbalarda ve salatalarda daha birçok besin içerisinde kullanılabilen Kinoa bu sayede günlük  gerekli tüm besin içeriklerini vücuda sağlar. Kinoa çayı olarak son dönemlerde tüketime sunulması da kolaylık yaratmıştır. Sizlerde kinoanın etkileri ve özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız mutlaka siparişinizi verin ve bu mucizevi gıda tüketmeye başlayın.

Anahtar Kelimeler kinoa
metin -->

Yorum Gönder

@name x