Oyunoynasana -->

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

03 Ağustos 2016 Çarşamba 20:36

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

2013 yılında Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü tarafından alınan karar ile  “Uluslararası Kinoa Yılı” ilan edildi. Güney Amerika bölgesi ilk olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yoğun olarak tüketilmekte olan ancak ülkemizde pek fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Kinoa vücut için ihtiyaç olan bütün amino asitleri içermektedir.

Kinoa nedir” sorusuna verilecek en güzel cevap “bir tahıl türüdür” olacaktır. Tahıl olarak kabul edilme sebebi kinoa aslında aynı adlı bitkinin yemişlerinden elde edilmesindendir. Dünya çapında gün geçtikçe kendinden söz ettirmesinin en büyük sebebi ise “besin değerinin” oldukça yüksek olmasıdır.

Pirinç veya arpa gibi pişirilmektedir. Ayrıca pişirme süresi, öbür tahıllara  göre oldukça kısadır (10-15 dakika).

Kinoa Faydaları

Tam Protein: Kinoa tohumları tam protein kategorisindedir. Yani vücuda gerekli olan bütün  amino asitleri içerir. Tam protein içeren bitkiler oldukça azdır ve bu özelliği ile vejetaryenler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Kinoa, kolesterolü yüksek ve yağ içeren hayvansal protein kaynaklarına göre daha sağlıklı bir protein deposu olarak görülür.

Kilo Kontrolü: Kinoa kalorisi çok düşük bir tahıl türü değiller ancak yine de son yıllarda diyetisyenler tarafından diyet listelerinin pek çoğunda adının geçtiğini görürüz. Bunun başlıca nedeni kinoanın protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermiş olmasıdır.

Protein sizi uzun süre tok tutarken besin lifi kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek öğünler arasında yaşanabilecek mide kazıntısına engel olur. Ancak fazla kinoa yemek yüksek kalorisi nedeniyle kilo kaybetmenizi zorlaştırabileceği için kontrollü olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bilinçli ve düzenli kullanımda zayıflama etkisi olduğu için diyetisyenlerin diyet listelerine özenle yazdıklarını biliyoruz.

Sindirim: Kinoa diğer tahıllardan ortalama 2 kat daha fazla besin lifi içermektedir. Beslenme uzmanları besin lifi bakımından yetersiz beslenmenin yarattığı en büyük sorun olan kabızlığa karşı kinoa öneriyor.

Öneri: Kionayı pişirmeden önce çekirdeği saran ve acı bir tadı olan kabukları iyice temizleyin. Bunun için kinoayı derin bir süzgece aldıktan sonra musluğun altına koyun ve soğuk suyu açıp avucunuzla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın.

 

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x