Oyunoynasana -->

İş Güvenliğine Duyulan Gereksinim

09 Ekim 2016 Pazar 17:14

Son zamanlarda ülkemizde işe ve işçiye verilen önem arttırıldı. Eskiye nazaran artık daha güvenli tedbirler alınıyor ve hem işin hem de işçinin değeri biliniyor.

İş Güvenliğine Duyulan Gereksinim

 Bunun birçok sebebi var. Elbette işçinin sağlığı bu sebeplerin başında geliyor. Halen inşaatlarda, şantiyelerde ve diğer iş alanlarında çeşitli kazalar meydana gelebiliyor. Bunun nedeni de iş güvenliğinin sağlanmamış olmasıdır. İşçilerin sağlıklı bir şekilde işlerini yerine getirebilmeleri ve herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmamaları için iş güvenliği her iş yerinde şart haline geldi.

İş Güvenliği Yasası

6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası adı altında tüm işyerleri ve işletmeler İş Güvenliği Uzmanlı görevlendirmek durumundadır. İnşaatlarda, madenlerde ve çeşitli işyerlerinde yaşanan kazalar, yaralanmalar ve en önemlisi can kayıpları bu yasaya ve beraberinde iş güvenliği uzmanlığına zemin hazırlamış oldu. Yapılan araştırmalara göre işyerlerinde yaşanan kazaların yalnızca %2’lik bir bölümünün önlem dışında olduğunu ve %98 olan kısmında önlem alınarak engellenecek kazalar olduğu ortaya çıktı. Böylece işçilerin iş kazalarına uğramasını engellemek ve işi daha güvenli bir hale getirmek amacıyla alınan önlemlere iş güvenliği denir. Olası iş kazaları işvereni maddi manevi yükün altına sokarken işçinin de canına mal oluyor. Bu yüzden iş güvenliği kurallarına tamamen uyulmalı ve işletmenizde bir iş güvenliği uzmanı görevlendirmelisiniz.

Alınabilecek Önlemler

Oluşabilecek maddi manevi zararları ortadan kaldıran önlem dizisi olan bu yasa aynı zamanda işi de daha verimli hale getiriyor. Böylelikle hem işletmeci kazanıyor hem de işçi. Sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları işçiye sağlanmalı ve kullanılacak olan tezgahlar, makineler ve benzeri araç gereçlerde bu koşullara göre seçilmelidir.

Bu konuda her şey işverenin eline bakıyor. Gerekli mevzuatı titizlikle uygulamak ona kalmış bir şey. Ama iş güvenliği konusunda verimli bir çalışma istiyorsa, hem kendi hem de işçisinin güvenliğini net bir şekilde sağlamak istiyorsa acarosgb.com.tr bu konuda etkin bir kurumdur. Verdiği hizmet ve aldığı önlemler ile riski en az dereceye indiren, mevzuatı, gerekli tüm yönetmeliği de uygulayan bu firmayla alakalı detaylı bilgi alabilir, referans, önlem ve işçi eğitimlerini inceleyebilirsiniz. Bunun için, http://www.acarosgb.com.tr/is-guvenligi adresine girmeniz yeterlidir.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x