Oyunoynasana -->

FENOMEN OYUN; AGARİO…

21 Mayıs 2016 Cumartesi 13:41

FENOMEN OYUN; AGARİO…

FENOMEN OYUN; AGARİO…

28.Nisan.2015 de piyasaya sürülen ve iki hafta içinde dünyada fenomen haline gelen Agario, oynayanlarda bağımlılık yapan ve elden bırakılmayacak kadar zevkli bir bilgisayar oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun aslında basit bir top oyunu gibi görünse de, oynadıkça pek de öyle olmadığı anlaşılıyor çünkü her oyunda olduğu gibi Agario’da da bir stratejiniz ve taktikleriniz yoksa başarı şansınız çok az oluyor.

Öncelikle Agario oynamak için http://usagar.com sitesine tıklıyorsunuz. Açılan ekranda kendinize topunuzun adı olacak bir nickname seçtikten sonra, ülke seçimini yapıyorsunuz. Aslında amaç çok basit; topunuzla kendinizden küçük topları yiyerek büyümek ve oyunun sonunda en büyük top olarak birinci olmak…Oyun mouse ile topunuzu hareket ettirerek, masaüstü bilgisayarlarda oynanıyor, dolayısıyla başka bir yön tuşu kullanmanıza gerek kalmıyor.

Ancak oyunda kullanacağınız bazı özel tuşlar var. Bunlarda “w” tuşu ile başka birisine kendi topunuzdan küçük parçalar fırlatabiliyorsunuz, “space” tuşu ile ise daha çok alan kaplayabilmek için veya rakibinizi yemek için, kendinizi ikiye bölebiliyorsunuz. Ancak bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken; ikiye bölündükten sonra hala rakibinizden büyük olmanız gerektiği oluyor. Dolayısıyla strateji olarak kendinizi böldükten sonra alandaki kuytu köşelerde bir süre saklanmanızda fayda var. Ancak eğer rakipleriniz sizi köşeye sıkıştırdıysa, bölünerek bu yolla kendinizden bir parça da kurtarabilirsiniz, çünkü küçüldükçe çok daha hızlı kaçabiliyorsunuz. Bir de eğer çok büyüdüyseniz, hiç bölünmemenizi tavsiye ediyoruz. Oyun ekranında gördüğünüz yeşil dikenli bölgeler ise, küçükken içinden geçebileceğiniz, ancak büyüdükçe uzak durmanız gereken bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.

agario, aslında birileriyle yardımlaşarak oynanınca çok zevkli bir oyun haline dönüşüyor. Eğer tanımadığınız bir kişiyle yardımlaşmak istiyorsanız, yardımlaşmak istediğiniz kişiye “w” tuşuyla bir iki top yollayabilirsiniz. Ancak yardımlaşmak istediğiniz kişi sizi istemiyorsa sizi yutabilir. Dolayısıyla tanıdığınız birisi ile yardımlaşarak oynamak her zaman daha avantajlıdır. Yardımlaşarak oynadığınızda rakibe birkaç kişi birden saldırma fırsatınız oluyor ve bölünme korkunuz da ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca arkadaşınız rakibe saldırırken ona destek gönderebilir ve sonrasında tekrar eski büyüklüğünüze geri dönebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x