Oyunoynasana -->

En önemli kaynağımız suyun boşa gitmesi

22 Mart 2016 Salı 16:12

En önemli kaynağımız suyun boşa gitmesi

En önemli kaynağımız suyun boşa gitmesi

Su herkes için büyük önem taşıyan bir kaynaktır. Günümüzde su ile ilgili milyonlarca makale yazılmıştır ve bizlerde sizlere bundan rahat bir şekilde bahsedebiliriz. Çünkü dünya üzerinde birkaç yıl önce yaşanan sıcak hava dalgaları tüm ülkelerde ki insanların susuzluğun ne kadar zor bir şey olduğunu anlamalarını sağlamıştır. Tabi bu, o dönem buzulların daha önceki yıllara göre daha hızlı erimesi de kameralara net bir şekilde kaydedilmiş ve birçok sosyal sorumluluk projesi oluşturulmuştu. Özellikle insanlar su kaybını en fazla evlerinde gerçekleştirmekteler. Sebepleri olarak, su ile ilgili yaptıkları işlemleri daha yavaş ya da tabiri caiz ise sallana sallana yerine getirmelerinden kaynaklanır. Genellikle diş fırçalarken suyu açık bırakmaz, soğan doğrarken suyu açık bırakmak, bulaşıkları yıkarken suyu sürekli olarak açık bırakmak gibi huylarımız vardır. Bunlar bize daha kolay gelir ve sürekli olarak suyu açıp kapamaya üşeniriz. Ancak bunlar sürekli olarak temiz olan içme suyumuzun gözümüzün önünde yok olmasına sebep olmaktadır. Evlerimiz de ve kullandığımız mekanlarımızda su kaybına yol açan diğer nedenlerden birisi de yaşadığımız su kaçaklarından kaynaklı olan su kayıplarıdır. Bu durum kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. İşte sırf bu yüzden şüphelendiğiniz bir kaçak var ise su kaçağı tespiti yaptırmanız gereklidir. Yaşanılan su kaçağını kendi gözlerinizle görebiliyorsanız bu işlemi kendiniz halledebilirsiniz. Ya da boşa akıp giden suyu kendiniz durdurabilirsiniz. Fakat gözünüzle göremediğiniz kolay kolay ulaşamadığınız yerlerde su kaybı var ise bir profesyonel danışmaktan başka çareniz yok gibi. Bunlara dikkat ederek bu tarz sıhhi tesisat işlemlerinizi yaparsanız sizler için çok daha iyi olur.

 

Tıkanmaları göz ardı etmemek ve çözüm aramak

 

Tesisatımızda yaşadığımız problemler bizlerin başına büyük problemler açabilir. Özellikle su kaçağı gibi durumlarda evleri suyun bastığı ile karşılaşılmıştır. Ancak evlerinizi suyun basması için sadece bir kaçağın olması şart değil. Eğer bir tıkanıklık var ise eviniz yine tehlikede demektir. Bu yüzden tıkanıklık açma çok önemli bir konu halini almıştır. Bu bilgiler zamanla insanların sürekli olarak kullanım göstermesinden kaynaklı olarak bu günlere kadar gelmiştir. Mutfak giderlerinizde sürekli olarak tıkanıklık ile karşılaşmak istemiyorsanız dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken şeyler vardır. Bunlardan birincisi, kesinlikle mutfak giderinizden daha önce demlemiş olduğunuz ve temizlemeniz gereken çayı dökmeyiniz. Çünkü bu çay yaprakları zamanla yapışarak birikmelere sebep olabilmekte ya da anlık olarak tıkanmalara dahi sebep olabilir. Diğer yapmamanız gereken ve kesinlikle sadece kendi giderleriniz için değil, atık suları bile kirleten sıvı yağın giderken dökülmesi işlemidir. Bu durum da birçok insanın göz ardı ettiği ancak tıkanmaların kesin olarak en büyük yardımcısıdır. Çünkü mutfak giderlerinde oluşan tortuların ana maddelerinin yüzde sekseni yağ ve yağ tabakasıdır. Her şeyin zincirleme olarak geliştiğine dikkat etmenizde fayda olacaktır.

 

Göz ardı ettiğimiz problemlerin tamiratı için ne yapmalıyız?

Sizlere, tesisatınızda yaşadığınız sorunların üstesinden gelmeniz için birçok fikir verdik. Ancak bunlar sadece sizlerin basit bir şekilde halledebileceğiniz işlemlerdir. Fakat yaşadığınız problemler gerçekten üstesinden gelemediğiniz ciddi problemler ise bir su tesisatçısına danışmanız gerek vardır. Çünkü sizler kendi başınıza basit bir şekilde halletmeye çalışırken daha ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu durum büyük su kaybına hatta su tesisatınızın patlamasına ve büyük bir problemin meydana gelmesine sebep olur. Her şey sizin ve güzel suyumuzun sağlığı için. Hem kendimiz için hem de gelecek nesillerimiz için önemlidir. 

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x