Oyunoynasana -->

Burun Estetiği

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:04

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Estetik ameliyatlar uzun yıllardır çok sık bir şekilde hem vücut ve işlev bozukluklarını düzeltmek hem de istenmeyen bölgelerdeki şekil bozukluklarını gidermek için uygulanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada özellikle burun estetiği pek çok kişi tarafından yaptırılmaktadır. Burun estetik ameliyatları burnun ucunda ve gövdesinde olan şekil bozukluklarına özel olarak yapılmaktadır. Bazı kişilerde yalnızca burun ucunda şekil bozukluğu olurken, bazı kişilerde burnun gövdesinde şekil bozuklukları olmaktadır.

Burnun ucunda var olan şekil bozukluklarını gidermek için burnun üçte birlik bölümünde yer alan kıkırdak ve yumuşak doku yapılarında düzenleme yapılır. Burnun ucu isteğe göre küçültülebilir ve kaldırılabilir. Aynı zamanda burun ucu çok küçükse ve kalkıksa da tam tersi işlemler yapılır. Burnun kalkıklığı giderilir ve burun ucu yeterli miktarda büyütülebilir. Aynı zamanda burun ucunun açısı, yükseklik ve eğrilik de giderilebilir. Burun ucu estetiği esnasında tampon kullanılmaz. Çünkü burun ucuna yapılan işlemlerde septum adı verilen orta bölme kıkırdağına dokunulmaz. Bu ameliyatlar esnasında burunda herhangi bir morarma olmaz. Hafif miktarda şişkinlikler oluşabilir ancak kişi çok kısa bir süre içerisinde günlük hayatına dönebilir. Kişinin burnunun iyileşmesi yaklaşık olarak 5 ya da 7 gün sürer.

Burun estetik türleri uygulama şekline göre değişkenlik göstermektedir. Burun estetiği türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

        Kapalı (izsiz) burun estetik ameliyatı

        Kırmadan burun estetik ameliyatı

        Dinamik burun estetikleri

        Tamponsuz burun estetikleri

        Burun ucu estetik ameliyatları

Burun Estetik Ameliyatları Kimlere Uygulanır?

Rinopilasti adı verilen burun estetik ameliyatları 17 yaşından itibaren burnu ile alakalı sorun yaşayan herkese uygulanır. Nefes almada sıkıntı yaşayan ve burnunun şeklinden rahatsız olan herkese burun estetik ameliyatları uygulanabilir. Burun ameliyatı olacak kişilerin ameliyat öncesinde mutlaka bir sağlık taramasından geçmiş olması gerekmektedir. Fiziksel ve ruhsal olarak problem yaşayan kişilerin burun ameliyatı olması sağlık açısından bir risk oluşturabilir.

Burun estetiği burunda bulunan şekil bozukluklarını gidermenin yanı sıra sağlık problemlerinin giderilmesi amacı ile de uygulanır. Nefes almakta zorlanma gibi problemlerin giderilmesi için uygulanır. Bazı durumlarda sağlık sorunlarını gidermek amacı ile yapılan burun estetik ameliyatları esnasında burundaki şekil bozuklukları da düzeltilir. Aynı anda yapılan bu ameliyatlar kişiler için bir avantaj sağlar.

Burun estetik ameliyatları ile büyük, kemerli, uzun ve düşük uçlu burunların şekil bozuklukları giderilir. Aynı şekilde küçük, basık ve aşırı kalkık uçlu burunlar da ameliyat ile düzeltilir.

Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek amacı ile kişi ameliyata alınmadan önce kişinin beklentileri alınır. Aynı zamanda doktor da yapılması gerekenleri kişinin beklentileri ile birleştirir ve yapılabilecek olan burun şekli bilgisayarda tasarlanır. Bu sayede kişinin ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olacağına dair bir fikri oluşur.

Burun estetik ameliyatları anestezi ile yapılır. Eğer buruna yapılacak müdahale küçük ise sadece o bölgeye lokal anestezi de uygulanabilir. Doktorun uzmanlık alanı ve çalışma tercihine uygun olarak burun ameliyatları kapalı ya da açık olarak yapılır.

Burun estetik ameliyatları sonucunda ameliyat ve müdahale şekline göre burunda ve dudak çevresinde morarmalar olabilir. Ayrıca bu bölgelerde hafif şişlikler de oluşabilir. burun kemiğine ve ucuna yapılan müdahalelerde morarma ve şişlik görülmeyebilir. Burun ameliyatı sonrasında doktorun söylediklerine dikkat edilirse kanama ve şişlikler önlenebilir. Bu sebeple kanamaya neden olan ilaçlardan ve yiyeceklerden ameliyat sonrasında uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan problemler oldukça azaltılmıştır.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x