Oyunoynasana -->

Antep Kebabı

03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:47

Antep Kebabı

Antep Kebabı

            Gaziantep, yemek ürünleri anlamında çok zengin içeriğe sahip illerimizin başında gelir. Özellikle et yemeklerindeki çeşitlilik, bu mutfağı zenginleştiren en önemli öğelerden biridir. Sofralarında farklı tatlara yer vermek isteyen ve yenilikleri keşfetme arzusunu içinde her zaman barındıran aşçılarımız için vazgeçilmez bir mutfaktır Gaziantep. Sebzelerin et ile buluşmasıyla da ortaya harika bir ürün çıkar: Antep Kebabı.

 

             Antep Kebabı, bir kebap türü olması hasebiyle de ağır bir yemektir. Sebzelerle ve etle sağlanan bu iştah kabartıcı ahenk, Güneydoğu Mutfağının vazgeçilmezi olan baharat türleriyle da daha lezzetli bir hal almaktadır. Bu yemek için gerekli malzemeler 1 kg uzun patlıcan, 1 kg orta yağlı kıyma(İki kere çekilmiş olması tercih edilir.

 

Gaziantep ilinin vazgeçilmez lezzeti yemek tarifleri alanında öncüdür.

             

             Eğer yağsız olursa yemek çok kuru ve lezzetsiz olacaktır.), yarım kg köy biberi, 1 kg domates ve yarım demet maydanozdur. Baharat olaraksa kırmızı toz biber, pul biber, kekik ve karabiber gereklidir. Ölçüyü kendi zevkinize göre ayarlamanız en uygunu olduğu için ölçü belirtmiyoruz. Yapılışına gelince, patlıcanları 3-4 cm kalınlığında tekerlek biçiminde diliyoruz. Azıcık tuzladığımız bir suyun içine patlıcanları atıyoruz ki eğer acılık varsa bu yolla giderilsin. Sonra biberlerin çekirdeklerini çıkartıyoruz ve uzunlamasına olacak şekilde 4 parçaya ayırıyoruz. Kebabın sebze kısmı hazır durumda.

 

            Köftenin yapılışında ise, daha lezzetli ve gerçek bir tat istiyorsak koyun kıyması kullanılmalıdır. Dana kıyması kullanıldığında da bir miktar kuyruk yağı katılırsa daha lezzetli bir tat elde edilir. Tüm bunlardan sonra asıl önemli kısma geçiyoruz. Görselliği zirvede tutma adına kebabın son aşamasında tepsiye yerleştirme işlemini yapıyoruz. En dış sıraya patlıcan ve köfteleri sırt sırta gelecek şekilde diziyoruz. İki sıra patlıcan dizdikten sonra bir sıra halinde de domates ve köfteleri diziyoruz. Domatesli kısımdan sonra tekrar patlıcanlı bir sıra diziyoruz ve en içe de köfte koyuyoruz. En sonunda bu dizelerin arasına biberleri yerleştiriyoruz ve Antep Kebabı için en iştah kabartıcı görüntüyü elde ediyoruz.

 

Yöre insanları bilinen pasta tarifleri konusunda kendini geliştirmiştir.

 

            Pişirmeye gelirsek, Antep Kebabı yaygın olarak mahallelerde bulunan fırınlarda, taş fırınlarda pişirilir. Fırınların koltuk denen yerinde ağır ağır pişer. Eğer çabucak pişirme yoluna başvurulursa ya da fırın ateşine çok yakın pişirilirse patlıcanların dışı hemen yanmaya başlayacaktır. Eğer evde pişirilecekse 200 derecede ısıtılmış fırında 30-40 dakika pişirmek yeterlidir. Burada da patlıcanların yanmaması için tepsinin üzeri alüminyum folyo ile kaplanmalıdır. Pişmeye yakın alüminyum folyo alınıp patlıcanların biraz kızarması ve çıtırlaşması sağlanabilir.

 

             Bu kadar lezzetli bir kebabın sunumu ise elbette çok çeşitli şekillerde, daha ağız sulandırıcı hale getirme amacıyla daha da farklılaştırılabilir. Zaten tepsiye yerleştirilmiş şekliyle bir ahenk unsuru olan Antep Kebabı, bu yerleşimin katlı hale getirilmesiyle de daha dolu bir görüntü sergileyebilir. İkinci bir kat dizimiyle çeşitlendirilen sunum, domateslerin ortaya biriktirilmesi ve patates kızartmalarının üstüne serpiştirilmesiyle daha da güzelleştirilebilir. Çok ağır bir yemek olmasından dolayı, salata ya da cacık tarzı, etin ağırlığını hafifletecek ek menülerle de vücudun kıvamını korumaya yardımcı olunabilir. Tabii Güneydoğulu insanlar genelde şalgam suyunu tercih ederler.

 

Doğu da tatlı tarifleri denildiğinde akan sular durulur.

 

            Yuvarlak ve uzun tepsi yapılarına göre, yaratıcı görünümler sağlanarak, iyi bir dizilim sağlanarak göze de hitap etmesi, kebabın lezzetine lezzet katar ve ağızları sulandırır. Biberlerle, mor soğanlarla, havuçlarla ya da az miktarda bulgurla tepsiyi ya da tabakları zenginleştirmek de, kebabın ağır görüntüsünü renklendirme anlamında tadacaklar için vazgeçilmez katkılar arasında yer alabilirler. Sebzenin ve etin en güzel şekliyle buluştuğu bu eşsiz tat, adını anmakla bile bizi doyuracak kadar lezzete ve şıklığa sahiptir.

 

Kaynak: http://www.renkliyemektarifleri.com

 

 

 

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x