Oyunoynasana -->

AMERİKAN KAPILARDA ÜRETİM KALİTESİ VE KULLANIM DETAYLARI

06 Mayıs 2016 Cuma 02:17

AMERİKAN KAPILARDA ÜRETİM KALİTESİ VE KULLANIM DETAYLARI

AMERİKAN KAPILARDA ÜRETİM KALİTESİ VE KULLANIM DETAYLARI

 AMERİKAN KAPILARDA ÜRETİM KALİTESİ VE KULLANIM DETAYLARI

 

Ülkemizde ve dünyada kullanım açısından oldukça üst seviyelerde olan Amerikan kapılar, üretim aşamaları ile de oldukça dikkat çekiyor. Belli bir aşamadan geçerek üretilen Amerikan kapıların fiyatları da oldukça uygundur. Genellikle site, apartman, müstakil ev gibi toplu konut yapımlarında kapı kullanımı için tercih edilen bu tarz kapılar, özel olarak da imalat ettirilebiliyor. İstenilen renkte, istenilen ölçüde oluşturulabilen bu kapıların, ayrıca istenildiği takdirde kulpsuz ve camlı olarak da üretimi yapılabilmektedir. Her iki tarafa da açılabilen kapı düzeneğine sahip olan bu kapıların oluşumunda en önemli adım kullanılan ağacın yaş ve canlı olmamasıdır. Canlı olan ağaç kesildiğinde belli bir aşamaya gelene kadar reaksiyonlarını devam ettireceği için kapıda deformasyonlar meydana gelebilmektedir. Amerikan kapının sağlam kalması ve deformasyona uğramaması için kesinlikle ölmüş ve kuru ağaçlar kullanılmalı, kullanılan ağacın da nem tutma potansiyeli %12 civarında olmalıdır. Bu şartlara uygun olarak üretilmiş Amerikan kapılar, neme dayanıklı, çürümeyen ve ergonomik yapısını koruyan kapılar olarak uzun yıllar dayanıklılığını koruyacaktır.

 

Çoğu kişi için Amerikan kapı seçiminde karar vermek oldukça zordur. Alternatifin çok oluşu, bu kapıların seçimini zorlaştırırken; gündelik hayatlar göz önüne alınarak alışkanlıklar dolayısı ile kapı seçimi arasında bir ilişki kurulabileceği görülebilir. Örneğin; çok fazla sigara içilen bir evde Amerikan kapının beyaz oluşu, kapının daha hızlı sararmasına ve görüntüsünü kaybetmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde her yeri çamaşır suyu ile temizlemeyi alışkanlık haline getirmiş kişiler, Amerikan kapıları çamaşır suyu ile sildiklerinde daha hızlı bir sararmayla karşılaşabileceklerdir. Bu durumda Amerikan kapı seçerken, gündelik yaşam halleri de dikkate alınmalı ve daha sonra pişman olunmamalıdır.

 

KAPILARDA DAYANIKLILIK

 

Uzun yıllar dayanıklılığını koruyan Amerikan kapılar; kişi renginden sıkıldığında da oldukça kolay bir şekilde renk değişimini benimseyebilmektedir. Kimi zaman kapıların boyanması için usta kişiler tutulsa da; evde kişi kendi imkanları ile de Amerikan kapılarını boyayabilir. Dışarıdan çağırılan usta kişiler kapıların evde boyanamayacağını ve sökülüp uygun bir imalathaneye götürülmesini teklif edebilirler. Bu durum sanılandan daha çok tutarlara sebebiyet verebilmektedir. Usta kişilerin Amerikan kapılarını boyamasından vazgeçen kişi, kendi başına da kapılarını boyayabilecektir. Bu boyama sentetik bazlı boyalar ile gerçekleşebilmektedir. Sentetik boyaların kullanım amacı ise kapıları fırça ile boyadığınızda fırça izinin kapılarda kalmasını ve görüntünün bozulmasını engellemektir.

 

Sentetik boya ile Amerikan kapılar boyanmadan önce bazı hazırlık aşamaları oluşturulmalıdır. Bu aşamalar; malzemelerin tedarik edilmesi aşaması, kapıyı boyamak için hazırlama aşaması, zımparalama ve macunlama aşaması olarak sıralanabilir. Aşamaların hepsi doğru bir şekilde gerçekleştirildikten sonra kapılar boyanmak için hazır durumdadır ve boyama aşamasına geçilebilir. Boyanan kapının hiçbir şekilde el ile temas etmemesi ve kuruyana kadar bekletilmesi gerekir.

 

Çok tercih edilen bu kapıların temizlenme şekli ise nemli bir bez yardımı ile kolayca yapılabilmektedir. Kesinlikle aşırı kimyasal içeren deterjanlar, çamaşır suları kapı temizliği için tercih edilmemelidir. Bu tür ağır kimyasallar, kapıların renklerini sarartacakları gibi, malzemelerinin de çabucak eriyebilmesine neden olur.

 

ÖLÇÜLERLE İLGİLİ BİLGİLER

 

Genellikle çift tarafa açılabilen Amerikan kapıların bulunduğu mağazalar her yerde mevcuttur ve kapılar kolaylıkla bulunabilmektedir. Fakat her yerde bulunabilen sabit ölçülü standart kapılar her zaman isteğe uygun olmayabilir. Ölçüsü tutmayabilir veya rengi istenildiği gibi olmayabilir. Bu durumda yapı mağazalarından ayrılıp özel imalatlar yapan usta kişiler ile konuşulması gerekir. Özel ölçüler ve özel renklere göre tamamen istenildiği gibi üretimi mümkün olan bu kapıların fiyat anlamında değeri yapı marketinde satılan standart kapılardan daha pahalıdır. Ama çoğunlukla kaliteye, sağlamlığa ve dış görünüşe önem veren kişiler için yüksek tutarlı olması çok da önemli değildir.

 

Özel yapımı da mümkün olan amerikan kapıları diğerlerinden ayırmanın tek yöntemi istenilen ölçü ve renkte, istenilen şekilde yapılabiliyor olması değildir. Esas kapıyı ayıran iç üretimdir. Tüm kapıların dış görünüşleri neredeyse aynı olduğu için, kullanıcı kapının sağlamlığı hakkında fikir yürütemeyebilir. Ama kapının sağlamlığı; kullanılan çerçevenin kalınlığından, kapının ağırlığından anlaşılabilir. Onun dışında kapı çok ucuza getirilmek istendiği için farklı malzemelerle üretilmiş olabilir ve bu da kullanıcı tarafından kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Farkının anlaşılamayacağı tek konu bu durumda kapının dış güzelliği olmaktadır. İsteğinize göre kapı çeşitlerini buradaki siteden inceleyebilirsiniz.

 

Ev içerisinde kullanımı daha fazla olan ve dış kapı olarak kullanılmayan kapılar için kulp seçimi de çok çeşitli olabilmektedir. İsteyen kullanıcı için kulp hiç takılmazken, isteyenler için yuvarlak olan döndürerek açılan kulplar ya da standart kulp olarak bilinen kapının açılması için kulpun aşağıya indirildiği çeşitler mevcut olmaktadır. Özel üretimlerde istenilen kulp takılabildiği gibi, isteyen kişiler için kapının bir bölümüne cam da takılabilmektedir. Sadece bir bölümüne değil; kapının ana hatları dışındaki bölüme de komple cam taktırmak isteyen kullanıcılar için bu imkan da sağlanmaktadır.

 

Dümdüz bir şekilde tasarlanabildiği gibi, farklı desenlerde de tasarlanabilen kapıların alındığı dükkanlar ya da mağazalar satış sonrası bazı destek hizmetleri sunmaktadır. Bu destek hizmetleri; montaj, demontaj, satış sonrası teknik destek ve çilingirlik gibi hizmetlerdir. Kullanıcı alacağı kapının sağlamlığından sonra bu hizmetin sağlanıp sağlanmayacağını da merak eder.

 

İnternet araştırması da oldukça kolay olan kapılar için günümüzde internet satışı da yapılabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar alacağı kapıların pazar araştırmasını da kolaylıkla yapabilmekte ve kapı çeşitlerini direkt olarak görebilmektedir. Yapılan bu pazar araştırmasında fiyatlar oldukça uygun bulunabileceği gibi oldukça pahalı bulunan modeller de görülebilecektir. Tamamen kişinin zevkine göre dizaynı sağlanabilen kapıların renk seçenekleri arasında en çok tercih edilen iki renk; beyaz ve kahverengidir. Üretimi mevcut olan diğer renkler için; açık beyaz, bordo, açık krem ve koyu kahve sıralanabilir. İki rengin de evde kullanımı kolaydır ve kapılar eve uyum sağlayabilir. Özellikle banyo ve mutfakta kullanımları daha çok tercih edilen kapılar ağır olmayışı ile kullanımı daha da kolaylaştırmaktadır.

 

KULLANIM ALANLARI

 

Amerikan kapılar sadece banyo ve mutfakta kullanılmadığı gibi evin tüm odalarında da kullanımı tercih edilebilir. Kapıların kolay temizlenmesi ve şık görünümlü olmaları sayesinde kullanıcılar tereddüt etmeden evlerinde kullanabilmektedirler. Eski zamanlarda bulunan ağır kapılar ve sürekli bozulan kilitleri bu kapılar için söz konusu değildir. Oldukça hafif ve ergonomik olan kapılarda bozulmalar meydana gelmez. Sadece eğer doğru üretim aşamalarından geçmemişlerse, görünüşlerinde deformasyonlar meydana gelebilmektedir.

 

 Ahşap kapılara oranla en az 1/3 oranında daha hesaplı olan panel kapılar, üretim aşamaları takip edildiği ya da doğru bir şekilde aşamalardan geçildiğine emin olduğu takdirde ahşap kapılardan daha iyi kalitede bir kapı oldukları gerçektir. Modelleri için; 2 göbekli, 3 göbekli, 4 göbekli ve 6 göbekli modellerinin bulunduğu söylenebilir. Çok çeşitli modelleri bulunan panel kapılar hiçbir şekilde çivi kullanılmadan üretilmektedir. Sadece öze panel tutkalları ile yapıştırılan ve sağlamlığından şüphe duyulmayan kapılar için ses çıkarmaması adına özel contalar ve fitiller yerleştirilir. Ayrıca takılan fitilin sesi kesmesi gibi panelli kapıların ısı yalıtım özelliği de bulunmaktadır. İstenilen veya daha önceden alınmış olan her türlü kapı kolu, kapı kilidi gibi eşyalar daha sonradan Amerikan kapı üzerinde değerlendirilebilir ve kapı tamamıyla sonradan takılan eklentiye uyum sağlayabilir.

 

Kaynak: ustalazimsa.com/amerikan-kapi-fiyatlari-modelleri

metin -->

Yorum Gönder

@name x