Oyunoynasana -->

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI RÜZGAR

13 Haziran 2016 Pazartesi 02:48

Rüzgâr tıpkı akarsular gibi elektrik enerjisi elde edilebilecek potansiyele sahip olan doğal kaynaklardır.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI RÜZGAR

 

Rüzgâr tıpkı akarsular gibi elektrik enerjisi elde edilebilecek potansiyele sahip olan doğal kaynaklardır. Rüzgâr enerji sistemleri diğer enerji sistemlerine oranla çok daha ucuz maliyetli sistemler olduklarından elverişli yerlerde enerji üretimi amacıyla kurulumu yapılmaktadır. Rüzgâr enerjisinin elektrik enerjisine çevrilebilmesi için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu kriterler;

- Elektrik enerjisi üretimi için gerekli olan kapasiteye ve hıza sahip rüzgar alanları

- Rüzgâr türbini olarak adlandırılan döner pervane sistemleri

Özellikle halk arasında en çok merak edilen konuların başında ise rüzgâr türbini nasıl üretilir sorusu gelmektedir. Rüzgâr türbinlerinin üretilmesi tamamen mühendislik temelli işlem aşamalarından meydana gelmektedir. Bu alanda ülkemizde faaliyet gösteren firmalar sayesinde dış ülkelere bağımlı olandan rüzgâr türbini üretimi gerçekleştirilmektedir.

RÜZGÂR TÜRBİNİ ÜRETİCİLERİ

Rüzgâr türbini nasıl üretilir sorusunun cevaplandırılması için öncelikle rüzgar türbinlerinin yapısı ve oluştuğu parçalar incelenmelidir. Genel olarak rüzgar enerji sistemleri üç ana sistemden oluşmaktadır. Bu sistemler;

- Jeneratör

- Pervane sistemleri

- Fren sistemleri

Pervane sistemleri rüzgâr enerji sistemlerinin çalışması için gerekli olan en önemli aksamlardır. Bu sistemde yer alan rüzgâr ölçer sayesinde rüzgârın hızı ölçülerek gerekli hız sağlandığında pervanenin rüzgâr gücü ile döndürülmesi sağlanmaktadır. Eğer esen rüzgârın gücü elektrik enerjisi üretmek için yeterli kapasitede değil ise pervanelerin dönerek boşa enerji harcamaları önlenmektedir.

RÜZGÂR TÜRBİNİ ÜRETİM AŞAMALARI

- Jeneratör ise pervanelerin dönüş gücü ile enerji üretimi sağlayan sisteme verilen isimdir. Sistemde üretilen enerji iletim kanallarına yönlendirilerek ihtiyaç duyulan enerji alanlarına yönlendirilmektedir.

- Fren sistemleri ise söz konusu enerji sisteminin olmazsa olmaz aksamları arasında yer almaktadır. Özellikle düşük hızındakirüzgârlarda sistemin çalışmasını engelleyerek boşa enerji tüketimini önleyen fen sistemleri aynı zamanda aşırı kapasite durumları ile karşı karşıya gelmemek için sistemden enerji talep edilmediği zamanlarda sistemi durdurmaktadır.

Rüzgâr türbinlerinin üretiminin ülkemizde yerli firmalar tarafından gerçekleştirildiğini yukarda belirtmiş idik. Söz konusu firmalarda gerçekleştirilen kaliteli türbin sistemleri ile ülkemizdeözellikle Marmara ve ege bölgesinde enerji ihtiyaçlarının %25'lik kısmı söz konusu sistemler aracılığı ile karşılanmaktadır. İleri üretim teknikleriyle rüzgar türbinleri üretilmektedir.

Rüzgar türbini üretimlerinde kullanılan jeneratör markasından fren modüllerine, dişli ve çark kalitesinden anemometre markasına kadar her aksamın kalitesi büyük önem taşımaktadır. Rüzgar enerji sistemleri oldukça yüksek irtifalarda kuruldukları için bakım ve onarım işlemlerinde sorun ile karşılaşmamak adına söz konusu aksamlarda kaliteye oldukça önem verilmesi gerekmektedir. Aksi halde sık sık elektrik kesintileri yaşanabilmektedir.

Rüzgâr türbini nasıl üretilir konusunda önem verilmesi gereken diğer bir husus ise sevkiyat ve montaj süreçleridir. Bu nedenle türbin parçaları ve pervaneler özel ağır yük taşıma araçları sayesinde kurulum alanlarına iletilmektedir. Bu nedenle üretim süreçleri kadar sevkiyat süreçleri de rüzgâr enerji sistemlerinin kurulum aşamasında büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca rüzgâr enerjisi sistemlerini kurulumlarından evvel sistemlerin kurulacakları alanlarda detaylı inceleme yapılması rüzgar türbini üretimlerinde doğru sipariş ve sayı belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. http://geturkiyeblog.com adresindeki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Anahtar Kelimeler
metin -->

Yorum Gönder

@name x